Kaşe ve Gereçleri

Toplam 21 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Kaşe Nedir? Ne İşe Yarar?

Kaşe nedir sorusu, ticaretle uğraşan herkesin aklında olan sorulardan biridir. Kısaca tanımlamak gerekirse kaşe gelir pulu, vergi pulu, görev damgası veya mali damga demektir. Bazı kişiler tarafından kaşe mühür olarak da adlandırılır. Belgeler, tütün, alkollü içecekler, ilaçlar, oyun kartları, avlanma ruhsatları, ateşli silahlar ve diğer pek çok satılan mal üzerinden vergi veya ücret toplamak için kullanılan, bol mürekkepli yazı baskı cihazıdır.

Genel olarak işletmeler, kaşe pullarını devletten satın alır. Sonrasında ürünleri satışa sunmanın veya belgeler söz konusu olduğunda formu doldurmanın bir parçası olarak vergilendirilmiş ürünlere basar. Gelir pulları genellikle posta pullarına çok benzer görünür.

Bazı ülkelerde ve dönemlerde posta pullarını gelir beyan etmek amacıyla kullanmak mümkün olmuştur ve hatta zaman zaman gelir pulları da posta pulları yerine kullanılmıştır. Bazı ülkeler ayrıca çift amaçlı posta ve damga pulları basmıştır. Her ülke nasıl yol izleyeceğine kendisi karar vermektedir.

Gelir pulları, vergileri toplamak için kullanılan pullardır. Ulusal ve yerel hükümetler tarafından ve belli başlı resmi kurumlar tarafından verilir. Pek çok çeşit vardır. Zamklı veya zamksız, delikli veya deliksiz, baskılı veya kabartmalı gibi her türde, boyutta olabilir. Birçok ülkedeki kaşe tasarımları banknot paralar kadar ayrıntılıdır.

Paralar ve gelir pulları genellikle aynı tür kağıttan yapılırlar. Birçok gelir damgasının yüksek değeri, sahteciliği önlemek için güvenlik cihazları içerebilecekleri anlamına gelir.

Kaşenin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kaşenin birçok kullanım alanı vardır ve tarihi de oldukça eskidir. Kaşe ne demek sorusuna ayrıntılı olarak bakacak olursak kaşenin tarihini de öğrenmek mümkün olacaktır.

En eski gelir pulları olarak ipek pullar gösterilir. İpek pullarından alınan vergi geliri kayıtları, ipek üretiminde zaman içinde meydana gelen değişikliklerin kanıtını sağlar.

Damga pullarının kullanımı, posta pullarından daha eskilere dayanır. Kullanımları 19. yüzyılda yaygınlaşmış, kısmen posta pulunun başarısından ilham alınarak ve kısmen de hükümet operasyonlarını düzene sokma arzusundan kaynaklanarak üretilmiştir. Bir gelir pulunun varlığı, söz konusu öğenin zaten ödendiğinin bir göstergesidir. Gelir pulları, bilgisayarlaşmanın yükselişi ve ödemeleri doğru bir şekilde takip etmek için rakamları kullanma becerisi ile 21. yüzyılda daha az yaygın hale gelmiştir.

Dünyada pek çok türden damga pulu vardır ve birçoğunun kayıtsız kalması muhtemeldir. Hem ulusal hem de yerel kuruluşlar bunları zaman zaman yayınlayabilir. Hükümetler bazen posta ve damga pullarının işlevlerini birleştirmişlerdir . Eski Britanya İmparatorluğu'nda, bu tür pullar ikili işlevlerini yansıtmak için genellikle "Posta ve Gelir" ibaresi barındırırlardı.

Derken bir süre sonra posta pullarının kullanımı ve tabi ki posta gönderimi oldukça azalmıştır. Bu durum gelir pullarını da etkilemeye başlamıştır. O dönemde sık sık uygunsuz işlere karışmış olan esnafın gidişatını düzeltmek adına devletler, kaşe adını verdikleri küçük makineleri üretmişlerdir. Bu cihazlar, bastırılmak suretiyle kullanılan ve bastırıldıklarında içlerindeki kaşe mürekkebi ve yazı sayesinde kağıt üzerine şirketin veya şirket sahibinin ismini yazdıran sisteme sahiptir.

Kaşede Olması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Her üründe olması gereken belli başlı bilgiler bulunur. Bunlar şu şekilde olmaktadır:

  • Şirket/iş yeri ismi
  • Şirket/iş yeri unvanı
  • Şirket/iş yeri adresi ve telefon numarası


Eğer ki kaşe sahibi olmak isteyen şirket henüz markalaşmamış ya da bu yolda ilerlemek istemiyorsa, tüzel kişi olarak yoluna devam etmek istiyorsa bu durumda kişinin şahsi bilgilerinin yer aldığı kaşeler oluşturulur. Bu bilgiler şu şekildedir:

  • Ad soyad
  • Konaklama adresi
  • Telefon numarası ve mail adresi
  • Unvanı

Kaşe Çeşitleri Nelerdir?

Kaşe çeşitleri günümüzde eskiye nazaran oldukça çeşitlenmiştir. Bunun sebebi ise devamlı olarak yeni sektörlerin oluşturulması ve bu sektörlerde de devamlı olarak işyerlerinin açılmasıdır. Günümüzde kullanılan ürün çeşitleri şu şekildedir:

Tarih kaşesi

Tarih kaşesi, yalnızca tarih belirten üründür. Cihazın kağıt üzerinde baskı uygulamasıyla kağıda günün tarihi geçer. Bu cihazda tarih, manuel olarak ayarlanır.

Logo Kaşesi

Logo, akıllarda yer etmek isteyen her işletmenin sahip olması gereken bir ayrıntıdır. Örneğin, günümüzde McDonald’s gibi bir markayı kırmızı M harfli logosu sayesinde nerde görsek tanırız. Mc tanınma işlemine nasıl başladı bilemiyoruz, fakat ilk olarak kendine logo belirlediği kesindir. İşletme sahibi de belirlediği logoyu kaşesine çizdirerek dilediği zemin üzerine logoyu basabilir. Logolu kaşenin çalışma prensibi de aynıdır: cihazı düz bir yüzeye bastırmak suretiyle yüzey üzerinde mürekkep ile boyanmış logonun belirmesi.

İsim Kaşesi

Şirket ismiyle ya da kendi ismiyle ün yapmak isteyen kişiler için oluşturulan bu kaşelerde açıklayıcı ifadelere yer verilmesi gereklidir. Örneğin; şirket olarak hizmet verildiğinde şirketin amblemi, adresi, telefonu, ismi ve sektörünün yer aldığı pek çok ayrıntıya yer verilmesi gerekir. Öte yandan kişi, bireysel olarak marka oluşturmak isterse bu durumda kişinin adı soyadı, unvanı, iletişim bilgileri yer almalıdır.

İmza Kaşesi

Günümüzde kreş döneminden üniversite mezuniyeti hatta çalışma yıllarında da kullanımı oldukça yaygın olan imza kaşesinde yalnızca kişinin imzası yer alır ve ad-soyad yazılmasından kaçınılır.

Bazı imza mühürlerinde kişinin hem imzası hem de ismi yer almaktadır. Özellikle üniversite rektörlüğü ya da bakanlıklar tarafından kullanılan bu mühürleme sistemi, “hazır kaşe” olarak satılmaktadır.

Otomatik Mühür

Üzerinde otomatik olarak tek kelimelik mesajlar barındıran bu mühürler, günümüzde pek çok sektörde kullanılmaktadır. Ayrıntılı bilgiler verilmek istenmediğinde ya da yalnızca onaylama amaçlı mühür basılacak olduğunda bu cihaz kullanılır. Cihaz üzerinde yazılı halde “onaylandı” ya da “görüldü” gibi ifadeler bulunur.

Çok fazla olan kaşe çeşitleri arasında belirlenmesi gereken ilk nokta, bir şirket adına mı yoksa kişi adına mı evrak onaylama yapılacağıdır. Bu aşamayı geçtikten sonra kalan aşamalar oldukça kolay olacaktır.

En Kaliteli Kaşeler Nereden Satın Alınır?

İşletmesi ister büyük olsun isterse küçük, her tüccar kendine ya da iş yerine ait kaşe yaptırmalıdır. İşletmenin bir marka değeri taşıması açısından da oldukça önemli olan isme özel kaşeleri Avansas üzerinden yaptırabilirsiniz. İş yeri ya da iş yeri sahibi için kaşe yaptırılmak istenmiyorsa fakat evrakların da onaylanması gerekliyse bu durumda hazır/otomatik kaşelerden faydalanılabilir. Bu ürünlerin üzerinde “onaylandı”, “görüldü” gibi genel ve olumlu ifadeler yer almaktadır.

Avansas bünyesinde bulabileceğiniz pek çok onaylama mührü ile işletmenize yön verebilirsiniz.

Avansas’ta Satılan Kaşe ve Kaşe Mürekkepleri Kaliteli ve Güvenilir midir?

Avansas, her türlü ofis ve iş yeri malzemelerinin eksiklerini kapatmak adına kurulmuş olan, Türkiye’nin en büyük online mağazalarından biridir. Bu mağaza bünyesinde hem işletmelere özel damgalı kaşe yaptırma işlemleri hem de bu ürünlerin mürekkepleri bulunmaktadır.

İşletmenizi daha ileriye taşımanın adımlarından biri olan kaşe makinası ve mürekkepleri ile siz de müşterilerin gözünde marka değerini yükseltebilirsiniz.

Tüm ofis malzemelerinizi bulabileceğiniz Avansas bünyesinde, bir iş yerinin olmazsa olmazı olan delgeç, zımba ve dosyalar da mevcuttur.

Kaşe Fiyatları Ne Kadardır?

Türkiye’nin lider ofis ve iş yeri sarf-kırtasiye ürünleri markası olan Avansas, iş yerlerine özel kaşelerin yapımını ve bunlar için mürekkep hizmetlerini oldukça uygun fiyata vermektedir. Siz de iş yerinizi kategorinizde büyütmek, markalaşmaya başlamak istiyorsanız Avansas ile en uygun kaşe fiyatlarını inceleyebilirsiniz.