IP Telefonlar

Toplam 1 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

IP Telefon Nedir? Ne İşe Yarar?

Analog telefonlar bir zamanlar her evin olmazsa olmazı olarak bilinirdi. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla analog ev telefonlarının kullanımı oldukça azaldı. Fakat kurumsal yapıda olan şirketlerde ve ofislerde sabit telefonlar hala kullanılmaktadır. Masaüstü telefon, işleyişi bakımından oldukça basit bir yapıya sahiptir. Analog telefonlar tek bir amaca hizmet etmektedir ve tek amacı çevrilen numara ile sesli iletişimi sağlamaktır.

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde bu tip sabit telefonlar,telsiz telefon gibi daha kullanışlı hale gelse de basit bir teknoloji olarak görülmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle analog telefonlar yerlerini IP telefon teknolojisinin yerine bırakmaktadır. Peki IP telefon nedir?

Analog telefonlar için bakır telden oluşmuş kablolar diğer kablolardan ayrıdır. IP telefonlarda ise internet sayesinde haberleşme sağlanmaktadır. Bu haberleşme analog telefonlar gibi sadece sesle yapılmamaktadır.

IP telefonlar ses, görüntü, faks ve medya gibi zamanımızda en çok kullanılan şekilde iletişim sağlar. IP telefon VoIP ile çalışan telefonlara verilen isimdir. Kelime anlamları ise IP internet protokolü demektir. VoIP ise Voice over IP demektir, yani IP üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

IP Telefon Kurulumu Nasıl Yapılır?

Analog telefonlar için iki bakır tel kablo ve ofis içinde ne kadar telefon var ise her birine ayrı kablo gerekmektedir. Analog telefon teknolojisi, ilk zamanlarda kullanışlı olsa da çalışma gücünün ve telefona duyulan ihtiyacın artması durumunda zor kullanıma sahip bir ürün olmuştur. IP telefonlar ise çeşitli iletişim seçenekleri sayesinde daha çok tercih edilir bir konuma gelmiştir. Tek tercih edilme sebebi bununla sınırlı değildir.

Kullanımının kolay ve kullanışlı olması dışında, analog telefonlar gibi ayrı bakır kablolara ihtiyaç duymaz. IP telefonların kullanımı için internete ihtiyaç duyulur. Telefonun arka kısmında bulunan internet girişi sayesinde internet sağlayıcısına bağlanması gerekir. Peki IP telefon kurulumu nasıl yapılır?

Telefonun kurulumu oldukça basittir. Cihazların markalarına göre bu kurulum genelde farklılık gösterse de genel hatları ile aynıdır.

Telefon üzerinden cihazın internet sağlayıcısından aldığı IP adresine ulaşmak gerekmektedir. Bazı telefonlarda bu telefonun üzerindeki tuşlar ile “IPv4” kısımda yazan IP adresine ulaşmak gerekir.

IP adresini browser üzerinden adres çubuğuna yazarak sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak gerekir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arayüzden dil, saat ve tarih ayarları yapılabilmektedir. Bunun dışında dahili bilgilerin cihaza girilmesi gerekmektedir. Kurulumu oldukça basit olan IP telefonların kullanımı da bir o kadar basittir.

IP Telefonların Özellikleri Nelerdir?

IP telefonlar, iş verimliliğini yükselten bir teknolojidir. Analog telefonlar, sınırlı kullanımı yüzünden daha az tercih edilmektedir. IP telefonlar analog telefonlar gibi özel kablolar kullanmadan internet üzerinden iletişim sağlayabilen bir teknolojidir. IP telefon kullanımı masaüstü analog telefonlara duyulan bağlılığı ortadan kaldırabilecek bir potansiyeldedir.

Akıllı telefonlara veya bilgisayarlara kurulan yazılım tabanlı telefonlar sayesinde IP telefonlar dünyanın her yerinden kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Müşterilere, daha kolay ve hızlı geri dönüşler aracılığıyla daha verimli bir çalışma ortamı yaratır. IP telefonların bir diğer özelliği ise şirket içi farklı birimlerin iletişimini kolaylaştırmaktır.

IP köprüsü sayesinde firmanın içindeki farklı iki telefon bedava ve hızlı bir şekilde bağlantı kurarak iletişim sağlamış olur. IP sistemine sahip cihazlar farklı yazılımlar ve diğer sosyal medya uygulamaları ile birlikte kullanılabilir. Firmalar bu sayede müşterileri ile daha kolay iletişim haline geçebilir.

IP telefonların sağladığı en büyük faydalardan birisi de iletişimin çeşitliliğidir. Masaüstü analog telefonlar sadece ses ile iletişim sağlarken IP telefon; ses, görüntü, medya ve faks gibi iletişim seçeneklerini bünyesinde barındırmaktadır. Video konferanslarla ya da müşteri ile birebir görüşmeler sağlayarak daha etkili bir iletişim seçeneği sunmaktadır. Medya aktarımının da işleri oldukça kolaylaştırıcı bir etkisi vardır.

Büyük firmalar kendi IP santrallerini sağlamaktadır. Bu, şirketlerin iletişim konusunda yaptığı temel bir yatırımdır.

IP telefonları yaygın olarak kullanan firmalar için gerekli olan bu IP santralinin telefon santraline göre bakımı ve programlaması oldukça kolaydır. IP santrallerinin bu özelliklere sahip olması IP telefonların kullanımının daha yaygınlaşmasına sebep olmuş bir etkendir. IP telefonlar verimliliği arttırmayı hedeflemiştir ve verdiği hizmetler sayesinde bu konuda başarılı olup neredeyse tüm kurumsal firmaların dikkatini çekmiştir. Bu sayede, bu özelliklere sahip olan cihazların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

IP Telefonların Kullanım Alanları Nerelerdir?

IP telefon, özellikleri ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok firmanın tercihi olmuştur. Analog telefonlara kıyasla çok yeni bir teknolojidir. Gittikçe daha yaygın olarak kullanılan IP telefon, sağladığı hizmetler sayesinde daha çok tercih edilmektedir. Kurumsal yapıya sahip olmak isteyen firmaların olmazsa olmaz bir yatırımıdır. İletişim ağının iyileşmesi ve müşteri potansiyelinin artması doğru orantılıdır. Bunu birçok firma deneyimlemektir.

Bu yüzden büyük firmaların çoğu, iletişim ağına yaptığı yatırımı IP santrali kurarak başlatmaktadır. IP santraline sahip firmalar, IP telefonların kullanımını daha da kolaylaştırmaktadır. Bu telefonlar, genellikle ofisler ve iş yerleri gibi mekanlarda kullanılmaktadır.

Şirketler için analog telefonlara göre daha az masrafsız bir iletişim seçeneği sunmaktadır. Bunun yanında IP telefon evlerde de kullanılabilir. Ne kadar tercih edilmese de, evde de IP üzerinden yapılan abonelik sayesinde VoIP hizmetlerinden yararlanılabilir.

IP Telefonlar Normal Telefon Olarak Kullanılabilir mi?

IP telefonların çoğu modeli, evlerde bulunan analog telefon gibi görünmektedir. İki telefonun özellikleri birbirinden oldukça farklı gibi gözükse de ana özellik iletişim sağlamaktır.

Ses iletişimi dışında farklı iletişim çeşitleri sağlayan IP telefonlar normal telefon olarak kullanılabilmektedir. Evlerde ya da ofislerde sadece normal sesli olarak iletişim sağlamak mümkündür.

Avansas’ta Bulunan IP Telefon Markaları Kaliteli midir?

IP telefonlar şirket içi ya da evde kullanılacak ve uzun ömürlü olması gereken ürünlerdir. Bu yüzden IP telefon alırken birçok konuya dikkat edilmelidir. Telefonun kalitesi oldukça önemli bir konudur.

Avansas her zaman sağladığı üstün hizmet anlayışı sayesinde müşterilerinin beğenisini toplamaktadır. Üstün hizmet anlayışını, kaliteli ürünleri uygun fiyatlı olarak müşterilerine sunmak olarak tanımlayan Avansas, en kaliteli IP telefon markalarını bünyesinde barındırır.

Yealink IP Telefon

Yealink IP telefon kaliteli ve uygun fiyatı sayesinde en çok tercih edilen ürünler arasındadır. LCD ekrana sahip olan Yealink IP telefonlar HD ses kalitesi sunar. Ses kalitesinin artması sayesinde daha verimli bir iletişim sağlanır. Bunun dışında PoE destekli bir cihazdır. Birçok özelliği ile ön plana çıkan Yealink markası uygun fiyatı sayesinde de birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Panasonic IP Telefon

Panasonic, birçok alanda gösterdiği teknolojik yenilikleri IP telefon teknolojisinde de gösterir. Marka bilinirliği oldukça fazla olan Panasonic IP telefon, markası sayesinde değil özellikleri sayesinde tercih edilmektedir. HD ses kalitesinde iletişim sağlamaktadır. Bunun dışında üç yönlü konferans arama seçeneğine de sahiptir.

IP Telefon Fiyatları Ne Kadardır?

IP telefon teknolojisinin gittikçe gelişmesi, birçok taraftan verimli bir iletişim sağlamaktadır. Bütün özellikler göz önünde bulundurulduğunda IP telefon fiyatları ne kadardır?

Şirketler iletişim teknolojilerine birçok yatırımda bulunurlar. IP telefon teknolojisi analog telefonlara göre oldukça maliyeti düşük bir teknolojidir. IP telefonlar ise neredeyse analog telefon fiyatındadır. Avansas, müşterilerine sağladığı hizmetler doğrultusunda kaliteli IP telefonları uygun fiyatlı olarak müşterilerine sunar.