İlk Yardım Malzemeleri

Toplam 12 sonuç

 

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir?

İlk yardım; birçok yaralanma ve kazalarda, yaralıların ve hastaların sağlık kuruluşlarına götürülmeden önce, geçen zamanda mevcut durumlarının daha kötüye gitmesini engellemeye yönelik yapılan bir uygulamadır. Bilinçli ve doğru uygulanması, hastaların yaralanma etkisini azaltması için oldukça önemlidir.

İlk yardım malzemeleri, tam da bu aşamada devreye girer. Hastaların yaşam fonksiyonlarını stabil tutma konusunda gerekli bir aşama olan ilk yardımın, bazı araç gereçler ile gerçekleştirilmesi, etkisini önemli ölçüde arttırmaktadır. “İlk yardım malzemeleri nelerdir?” sorusunun cevabını, aşağıda yer alan açıklamalar yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Yanık Seti

İlk yardım malzemeleri, her zaman ilk müdahale amacı ile kullanılır. Küçük yanık olaylarında, hastaya yardım etmek amacıyla yanık setinden faydalanabilirsiniz. Set içerisinde bulunan tüm malzemelerin, CE belgelerinin olması oldukça önemlidir.

Yara Bandı Seti

Küçük yaralanmalar sonucunda oluşan ufak sıyrıkları, yara bandı yardımı ile kapatabilirsiniz. Bu ilk yardım malzemeleri, yaranın olay anında mikrop kapmasını önemli ölçüde engellemektedir. Yara iyileşene kadar, devamlı olarak yenisiyle değiştirilmesi oldukça önemlidir.

Plastik Ecza Dolabı

Ev ve iş yerlerinde mutlaka bulunması gereken ilk yardım malzemeleri arasında, ecza dolaplarının yeri oldukça büyüktür. İçerisine birçok önemli malzeme barıdırabilen bu dolaplar, olası kaza ve yaralanmalarda elinizin altında birçok materyal olmasına imkan verir.

Tansiyon Ölçme Cihazı

Tansiyon, insan sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle bu anlamada rahatsızlığı bulunan ve tedavi gören insanların, sürekli tansiyonlarını ölçmeleri gerekmektedir. Bu nedenle; ilk yardım malzemeleri arasında, mutlaka tansiyon ölçüm cihazı da bulundurulmalıdır.

Yapışkan Rulo Bant

Büyük yaralanmalarda kullanılan sargı bezlerini yapıştırmak amacıyla rulo bant kullanılır. Aynı zamanda, sabitleme görevini de üstlenebilen bu malzeme sayesinde, sargılar uzun süre sabit kalabilir.

Steril Rulo Sargı Bezi

Yaralanmalarda yaralının kan kaybetmesini, mikrop kapmasını ve temasını engellemek amacıyla kullanılır. İlk yardım malzemeleri arasında en önemli araçlardan biridir. Mutlaka her ilk yardım çantası malzemeleri arasında ve ilk yardım dolabında bulundurulmalıdır.

Steril Gazlı Bez

Büyük yaralanmaların birçoğunda, bu ilk yardım malzemeleri önemli bir görev üstlenmektedir. Steril gazlı bez yardımıyla, yaraya tampon yapılarak kanamanın önemli ölçüde önüne geçilir. Tek kullanımlık olan bu ürünler, mutlaka steril bir şekilde, ilk yardım dolabı malzemeleri arasında muhafaza edilmelidir.

Lastik Eldiven

Yaralıya temas sırasında kullanılan lastik eldivenler hem hastanın hemde ilk yardımı yapan kişinin mikroplara karşı koruma görevini üstlenir. Sağlık çalışanlarının tamamı, hastaları muayene ederken veya bir müdahalede bulunurken, mutlaka lastik eldiven kullanır.

İlk Yardım Çantasında Bulunan Malzemeler Ne İşe Yarar?

İlk yardım çantaları, kaza yerlerinde ilk yardım uygulamasının gerekli olduğu durumlarda kullanılması gereken araç gereçlerin düzenlenmesini ve kullanıma hazır halde bulundurulmalarını sağlar. Bu nedenle, hemen herkes yaşamının en az bir döneminde ilk yardım çantasına ihtiyaç duyar.

Ofislerde, evlerde, araçlarda, kısacası tüm yaşam alanlarında; ilk yardım malzemelerinin görevleri oldukça önemlidir. Mutlaka her ortamda bulundurulmalıdır. Bunlardan en sık tercih edileni, ilk yardım çantalarıdır. İlk yardım çantasında bulunan malzemeler, ISO 9001 yönetmeliğine uygun olmak zorundadır.

Bu çantalar, daima en kolay ulaşılabilecek yerde bulundurulmalıdır. İlk yardımı yapacak olan kişi, zaman kaybetmeden bu çantaya ulaşabilmelidir. Ancak, çocukların kolay ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır.

İlk yardım malzemeleri, çanta içerisinde muhafaza edildiğinde, direk bir ısı kaynağına maruz bırakılmamalıdır. Çok nemli ya da çok kuru bir ortamda saklanmamalıdır. Bu nedenle; banyolar ve mutfaklar, ilk yardım çantalarının muhafaza edilmesi için uygun ortamlar değildir.

Çantada bulundurulması gereken önemli başlıca malzemeler vardır. Bunlar; yapışkan rulo bant, sargı bezi, yara bantları, steril gazlı bez, elastik bandaj, lastik eldiven, yağlı tül bandaj, çengelli iğne, tansiyon aleti ve makas olarak sıralanabilir.

İlk yardım çantasında bulunan malzemeler ne işe yarar, sorusuna; ilk yardım sırasında kullanıldığında hasta için önemli ölçüde fark yaratır, cevabını vermek mümkündür. Bu nedenle, yaşam alanında bulunan çantaların yerini, bilinçli her bireyin bilmesi oldukça önemlidir.

Deprem Çantasında Hangi İlk Yardım Malzemeleri Bulunmalıdır?

Deprem, ülkemizin en önemli gerçeklerinden biridir. Özellikle son yıllarda yaşanan depremler; deprem çantası ilk yardım malzemeleri kullanımının önemini, bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu nedenle, tüm yaşam alanlarında mutlaka deprem çantası bulundurulmalıdır. Deprem çantalarının içinde olması geren malzemeler aşağıda sıralanmıştır.

 • En az 72 saat yetebilecek temiz su
 • En az 72 saat yetebilecek, uzun ömürlü yiyecekler
 • İlk yardım çantası
 • Çadır
 • Battaniye
 • Uyku tulumu
 • El feneri ve yedek piller
 • Telefon şarj aleti
 • Yedek kıyafetler
 • Bir miktar para
 • Devamlı kullandığınız ilaçlar
 • Kalem ve kağıt
 • Çok amaçlı çakı
 • Çakmak
 • Önemli numaraların yazdığı bir defter
 • Islak mendil ve atıklar için poşetler

Araç İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Binlerce araç, her gün trafikte seyir halindedir. Özellikle büyük şehirlerde bu oran oldukça fazladır. Son dönemlerde araçların artmasıyla beraber, şehirler arası yolculuklarda da sürekli araçlar yer alır.

Bu araçların düzenini sağlayabilmek amacıyla, uygulanması zorunlu olan bazı kurallar bulunur. Trafik kuralları adı verilen bu düzenleme, yalnızca araçlar ve yollar arasındaki düzeni değil, araçların kendi içlerindeki düzeni de sağlamak amacıyla uygulanır.

Trafikte yaşanabilecek birçok aksiliğe ya da kazaya karşı, araçlarda ilk yardım çantası bulunması, trafik kuralları gereği zorunludur. Ayrıca, bu çantalar içerisinde bulundurulan ilk yardım malzemeleri oldukça önemlidir.

Yönetmeliklerde, araçlarda bulunan çantalarda hangi ilk yardım malzemelerinin yer alacağı belirtilir. Bu malzemelerin zorunlu olarak bulundurulmasının bazı amaçları vardır. Bunlar; kaza gibi olumsuz durumlar karşısında sürücüleri, araçtaki diğer yolcuları ve yayaları koruma altına almak olarak sıralanır.

Tüm bu uygulamalar, kaza anında uyarı levhaları ile yol güvenliği sağlandıktan sonra, sağlık ekibi olay yerine ulaşana kadar geçen sürede yaralı veya yaralıların durumlarını stabil tutabilmek için gereklidir. Araç ilk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler, aşağıda yer almaktadır:

 • Turnike
 • Steril gazlı bez
 • Büyük sargı bezi
 • Hidrofil pamuk
 • Plaster
 • Plastik örtü
 • Plastik eldiven
 • El feneri
 • Makas
 • Üçgen sargı
 • Esmark bandı
 • Yara bandı
 • Tentürdiyot

Ek olarak araç ilk yardım çantasında, bir adet ilk yardım kitabı bulundurmanız oldukça önemlidir. Ne işe yaradığını bilmediğiniz malzemelere, kitaptan bakarak uygulama yapmanız doğru ilk yardım açısından oldukça önemlidir. Trafik malzemeleri de bir kaza anında araçta bulunmalıdır. İlk yardım çantasında olması gerekenler listesi; ilk yardım dolabında bulunması gereken malzemeler nelerdir, sorusunun cevabı olarak da değerlendirilebilir. Evlerinizde ve iş yerlerinizde acil durumlar için yukarıda sıralanan malzemeleri bulundurmanız gerekir. İş güvenliği malzemeleri, işyerlerinizde bulundurmanız gereken diğer önemli malzemelerdendir.

İlk Yardım Malzemeleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk yardım malzemeleri ve ecza dolapları birçok yerden, hazır olarak temin edilebilir. Ancak burada malzemelerin kalitesi ve kullanım ömürleri oldukça önemlidir. Bu nedenle, iyi araştırma yapılmalıdır. Aldığınız ürünlerin markalarını kontrol etmenizde büyük fayda vardır.

Çanta içindeki malzemelerin, steril ve iyi muhafaza edilmiş olması oldukça önemlidir. Yırtılmış veya ambalajı açılmış ürünlerin satın alınmaması gerekir. Çantayı yılda en az 2 kere kontrol etmeli; tarihi geçmiş veya bitmiş bir ürün varsa, mutlaka yenisi ile değiştirmelisiniz.

İlk yardım malzemeleri, teker teker satın alınabileceği gibi set halinde de alınabilir. Burada önemli olan, malzemeleri nerede kullanmayı amaçladığınızdır. Araç, ev ve ofis ortamlarında kullanabileceğiniz birçok malzeme olduğu gibi, ekstra malzemelere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle satın almadan önce, ürünlere doğru karar vermeniz oldukça önemlidir.

Avansas’ta Satılan İlk Yardım Malzemeleri Güvenilir midir?

Avansas’ta ISO 9001 yönetmeliğine uygun, ilk yardım malzemesi ürünleri bulunur. Avansas, bu konuda tüm yasal yükümlülükleri yerine getirir. Bu nedenle ilkyardım seti veya ihtiyacınız olan herhangi bir ürünü satın alırken, içiniz rahat olabilir.

İlk Yardım Malzemeleri Fiyatları Ne Kadardır?

İlk yardım malzemeleri fiyatları, satın almak istediğiniz ürünün markasına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyat çeşitliliği oldukça fazladır. Ürünleri teker teker satın alabileceğiniz gibi, daha ekonomik olmasını isterseniz set halinde de sahip olabilirsiniz.