Plotter Kağıtları

Toplam 8 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Plotter Kağıdının Kullanım Amacı Nedir?

Plotter, bilgisayar ekranında yapılan çizim ve grafikleri basmak için kullanılan büyük çıktı cihazıdır. Plotter makinesi, sahip olduğu iğne uçlu mürekkep sayesinde, adeta bir kalem gibi kağıdın üstüne baskı yapar.

Genellikle plotter, doğru parçaları ve geometrik şekiller gibi vektörel tasarımların çizimleri sırasında kullanılır. Plotter cihazından çıkan tasarımlarda hata oranı, cihazın titiz çalışması nedeniyle çok düşüktür. Bu nedenle bilgisayarlarda bulunan çizim programlarında, plotter makinesi çok sık kullanılırlar.

Plotter çizicilerin birçoğunda renkli grafik baskısı yapabilme ve kalem ucu değiştirme özelliği bulunur. Bu baskı makinesi metin basmak için kullanıma uygun değildir. Çünkü plotter makinesi, bilinen yazıcı mantığıyla çalışmamaktadır. Bu cihaz, baskı yaptığı her karakteri çizerek kağıt üstüne aktarmaktadır. Metin karakterini, tek tek iğne uçlu mürekkeple çizmek hiç uygun değildir ve çok zordur.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki çeşit plotter vardır:

  1. Düz satırlı plotter: Düz satırlı plotter makinesinde, kağıt bütünüyle çizicinin yüzeyine yerleştirilir. Sadece vektörel çizimlerin baskısını yapmak için kullanılır. Kağıt üzerine doğrusal şekilde konulmuş çubuğun hareketi sayesinde, baskı işlemi gerçekleştirilir.
  1. Tamburlu plotter: Tamburlu plotter sadece bir eksende hareketini gerçekleştirir. Diğer eksenlerde hareket, kağıdın dönme hareketi ile sağlanır. Tamburlu çiziciler küçük boyuttan başlayarak çok daha büyük boyutlu kağıtlara baskı yapacak şekilde dizayn edilmiştir.

Plotter kağıdı, adından da anlaşıldığı gibi plotter makinelerinde kullanılan özel bir kağıt türüdür. Bunlar; vektörel grafikleri veya şekilleri, hatasız yazdırabilen bilgisayarlarla kullanılan yazdırma aracıdır. Plotter kağıdı 90’lık model veya 60’lık plotter kağıdı, rulo halinde kullanılır ve piyasada bu şekilde bulunur. Bu kağıt, çok ince çizimlerde kullanıldığında bile kusursuz sonuç elde eder.

Plotter kağıtları; mimarların, mühendislerin, yayıncıların, matbaa sahiplerinin, fotoğrafçıların ve basın-yayın sektöründe görev alan iş adamlarının sıklıkla kullandığı bir üründür. Bu meslek gruplarının, üzerinde çalışmış oldukları projeler genellikle plotter cihazı ile basılır. Plotter kağıtları ise bu projelerin, başarılı bir baskı ile sonuçlanması için tasarlanan ürünlerdir. Bu anlamda HP plotter kağıdı oldukça popüler bir tercihtir.

Plotter kağıt çeşitleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Yarı Saydam Plotter Kağıdı: Artırılmış yarı saydamlığa sahiptir ve bu nedenle, plotter haznesinde daha düşük bir mürekkep hacmi gerektirir. Bu tip plotter kağıdına alternatif olarak aydınger kağıdı örnek verilebilir.
  • Bond Plotter Kağıdı: Bond plotter kağıdı, yüzey işlemesine sahip olan en klasik plotter kağıdıdır. Piyasada mühendis kağıdı, büyük kağıt ve a0 plotter kağıdı olarak anılmaktadır. Bond plotter kağıdının suya dayanıklı bir kaplaması vardır. Ayrıca güçlü ve pürüzsüz bir baskı yüzeyine sahiptir. Bu plotter kağıt türü, boyalara ve mürekkeplere oldukça toleranslı bir ürün olduğu için fazla detay içeren grafik uygulamaları kullanımında uygun bir kağıt seçeneğidir.
  • Geri Dönüşümlü Mürekkep Püskürtmeli Plotter Kağıdı: Geri dönüşümlü plotter kağıdı veya çevresel plotter kağıdı % 30 geri dönüştürülmüş kağıtlardan ve plastik türü ürünlerden yapılmıştır. Geri dönüştürülmüş plotter kağıdı, performans açısından standart plotter kağıdı ile neredeyse aynıdır. Bu kağıt türünün üretimi esnasında, standart plotter kağıdına göre daha az enerji, daha az ağaç ve daha az su kullanır. Aynı şekilde geri dönüşüm işlemine sokulduktan sonra daha az sera gazı üretir.
  • Parşömen Plotter Kağıdı: Parşömen plotter kağıdı, şeffaf baskı için ideal, pürüzsüz ve oldukça hafif bir plotter kağıdıdır. Hassas çizimler için kullanılan parşömen kağıdının kullanım alanı oldukça sınırlıdır.

Aradığınız ne tür bir plotter kağıdı olursa olsun, Avansas, uygun fiyatlı ve kaliteli plotter kağıt rulolarına sahiptir. Sitemizde bulunan kağıt ürünleri isimli kategorimizde, plotter kağıtlarını bulabilir ve dilediğiniz ürünü anında satın alabilirsiniz.

Plotter Kağıdını Hangi Gramaj ve Ölçülerde Bulabilirsiniz?

Mimarlar, çoğu mühendislik grupları ve yapı-denetimciler projelerini plotter kağıdına çizerler. Büyük ozalit firmalarında ise tasarımı yapılan projeler, plotter makinesinden çıktı olarak alınır.

Hassas projelerde, herhangi bir mürekkep kayması ihtimaline karşı, plotter kağıdının boyutu çok iyi ayarlanmış olmalıdır. Aynı şekilde, baskı yapacak kişinin ölçeği de iyi ayarlamış olması gerekir. Projenin ölçeği iyi ayarlanmamışsa çıktı aşamasında sıkıntı yaşanabilir. Bu sıkıntıyı yaşamamak adına ürünü almadan önce boyutlarına mutlaka bakılmalıdır.

A4, A3, A2, A1, A0, 107, 127 ve 152 cm gibi çeşitli plotter kağıdı ölçüleri bulunmaktadır.

Bütün ölçüler birbirinden farklı projelerde kullanılır. Plotter kağıtları piyasada iki farklı uzunlukta bulunur. 50 MT ve 100 MT uzunluklarına sahip olan bu kağıtların genişlikleri, kullanım alanlarında ve kağıt türüne göre değişim göstermektedir.

Sabit gramaja sahip olan bu kağıt türleri piyasada 80 gram olarak satışa sunulmaktadır. Plotter kağıdı ebatları genellikle 310 mm X 50/100 MT, 450 mm X 50/100 MT, 620 mm X 50/100 MT, 750 mm X 50/100 MT, 914mm X 50/100 MT ve 107 mm X 50/100 MT olup bu şekilde ilgili meslek grupları tarafından satın alınmaktadır.

Plotter Kağıdı İhtiyaca Göre Kesilerek Boyutlandırılabilir mi?

Plotter kağıt, genellikle büyük baskılar için kullanılan bir araç olsa da zaman zaman tasarım şekline göre baskılar küçülebilir. Plotter kağıt ihtiyaç doğrultusunda kesilebilir, istenilen şekilde boyutlandırılabilir.

Bu işlem sonucunda tasarımlarınız ve projeleriniz, kağıt boyutlarıyla denk düşer. Ayrıca kesilen plotter kağıtlarını tekrar kullanabilirsiniz. Böylece kağıt israfını önleyerek çevreye katkıda bulunabilirsiniz.

Avansas’ta Hangi Marka ve Çeşit Plotter Kağıdı Satılmaktadır?

Hız, doğruluk, tekrarlanabilirlik ve verimlilik, bir plotter makinesinin en dikkat çekici özelliklerinden sadece birkaçıdır. Ayrıca, baskı kalitesinde herhangi bir bozulma olmaksızın tekrar tekrar çizim yapabilmesi, makinenin verimli olarak nitelendirilmesini sağlar. Avansas’ta satışı yapılan markalar ise Alex ve Jetprint şeklindedir.

Plotter cihazı bu verimi tek başına gerçekleştiremez. Tasarımlarınızın ve projelerinizin baskısını yaptırırken kaliteli sonuç elde etmeniz için yüksek kaliteli bir kağıt kullanmanız gerekir.

Plotter kağıt tedarikçisi Avansas, sizlere sitemizde bulunan kağıt modellerimizle yardımcı olmaktadır. Karbon kağıdı ve flipchart kağıdı gibi kağıt çeşitlerini barındıran Avansas, bünyesinde plotter kağıtlarına da yer vermektedir. Sitemizde bulunan özel kağıtlar kategorisinden, yapışkanlı plotter kağıdı gibi farklı modellere ulaşabilirsiniz.

Hızlı ve kolay şekilde temin edilemeyen plotter kağıtları, her ihtiyacınızda yanınızda olan Avansas’ta bütçeniz için en uygun fiyatıyla sizlere sunulmaktadır. Siz de Avansas’ı tercih ederek, firmamızın sağladığı ücretsiz kargo ve ürün değişimi avantajlarından yararlanabilir, ihtiyaç duyduğunuz ürüne uygun ödeme koşulları ile hemen sahip olabilirsiniz.

Avansas’tan Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

Avansas, müşterilerin talepleri doğrultusunda adım adım ilerleyen ve günden güne kendini geliştiren ünlü bir tedarik firmasıdır. Avansas, müşteri memnuniyetine önem verip ve çalışmalarını bu şekilde sürdürmektedir.

Bünyesinde barındırdığı binlerce ürünü alıcısıyla sorunsuz bir şekilde buluşturan Avansas, müşterisinin güvenini kazanmıştır. TOBB Güven Damgası’na sahip olan firmamız, bu anlamda müşteriler için güvenli bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.

Oldukça kaliteli ürünleri tedarik eden ve onları depolarında stoklayan Avansas, sizlere en uygun fiyatlı ürünlerin güvencesini veriyor. Aynı zamanda, ürünlerde yaşanan herhangi bir sorun karşısında, değişim veya hızlı bir şekilde iade imkanını sizlere sunuyor. Siz de bu imkanlar doğrultusunda en kaliteli ürünleri Avansas güvencesiyle satın almak isterseniz, hemen siparişinizi oluşturabilirsiniz.