Kartuşlar

Marka & Model ile Ara
Kartuş & Yazıcı Numarası ile Ara
Kayıtlı Yazıcılarım
Kayıtlı yazıcınız bulunmamaktadır.

Toplam 118 sonuç
BunlarıBiliyor muydunuz?

Tonerlerin, mürekkebi toz halinde püskürttüğünü ve modeline göre 6000 sayfaya kadar çıktı verebildiğini biliyor muydunuz?

Kartuş Çeşitleri Nelerdir?

Kartuş, kelime anlamı olarak fotokopi makinesi ve yazıcılarda kullanılan, kâğıt üzerine görüntü ve yazı işleyen bir çeşit tozdur. Yazıcılarda kullanılan kartuş, baskı amaçlı kullanılmaktadır. Yazıcı kartuşu iki çeşide ayrılır. Bunlar mürekkepli kartuşlar ve toner kartuşudur. Yazıcı kartuşu içerisinde likit mürekkep bulunmaktadır. Yazıcılar bu mürekkep sayesinde kâğıt üzerine baskı işlemlerini gerçekleştirmektedir. Toner kartuşlar lazer yazıcıların içerisinde bulunmaktadır. Toner tozu ve dram ünitesiyle birlikte yazma işlemi gerçekleşmektedir.

Toner, kâğıt üzerinden görüntü ve yazı almak için kullanılan tozlara denmektedir. Tonerler ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda karbon tozu kullanılmaktaydı. Zamanla, teknoloji ilerledikçe ve geliştikçe toner tozlarının içerisine polymer karıştırıldı.

Yazıcıların içinde fırın olarak tabir edilen bir mekanizma vardır. Toner parçacıkları bu fırın içerisinde ısıtılarak kâğıdın üzerine yapıştırılmaktadır. Tonerin çalışma prensibi de bu şekildedir. Toner ve yazıcı kartuşu arasında bazı farklar vardır. Bu farklar aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Yazıcı kartuşu, mürekkebi ısıtarak yazma işlemlerini gerçekleştirirken, toner ise mürekkebini toz haline getirerek baskıya hazırlamaktadır.
  • Toner yazıcılar hem renkli hem de siyah beyaz baskı özelliğine sahiptir. Mürekkep kartuşlu yazıcılar ise sadece renkli baskı yapabilirler.
  • Yazıcı kartuşu, büyük ölçülerdeki kâğıt üzerine hem enine hem boyuna baskı yaptığı için yazdırma işlemi daha kolaydır. Toner yazıcılarda, büyük ölçülerdeki bu kâğıtların üzerine yapılan işlemler büyüdükçe toner kartuşun da büyümesi gerekir. Bu da maliyeti artıran bir farktır.
  • Yazıcı kartuşu ve tonerin içindeki mürekkepler bittiğinde, yeniden dolum yapılması ikisi için de mümkündür.

Kartuş Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kartuş satın alırken veya eskisini yenisi ile değiştirmek istediğinizde dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlar, yazıcının kendi içerisindeki orijinal dolum toner ve muadil tonerlerin olmasıdır. Toner ve yazıcı kartuşun farklı özellikleri bulunmaktadır. Yazıcının kendi içindeki orijinal toner fiyat olarak diğerlerine göre daha yüksektir ve sadece anlaşmalı firmalarda dolum yaptırılmaktadır.

Ayrıca satın alma işlemi de bu firmalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat muadil tonerin üretimi değişik firmalarda yapılmaktadır. Orijinal toner ile arasında çok fazla farkı yoktur. Muadil tonerler, orijinal tonerlere oranla daha uygun fiyatlıdır. Şu an Türkiye’de en çok tercih edilen yazıcı kartuşu çeşidi muadil tonerlerdir.

Günümüzde yazıcılar büyük bir öneme sahiptir. Evlerde, iş yerlerinde, ofislerde kullanılan yazıcılardan çok sayıda çıktı almaktayız. Her an ihtiyaç duyulan yazıcıların mürekkepleri bittiğinde hemen doldurup tekrar kullanmak isteriz. Yazıcı kartuşu satın alırken dikkat etmemiz gereken bir başka seçenek de dolum tonerleridir.

Dolum toner, kullandığınız tonerin tekrar tekrar kullanılmasıdır. Her zaman orijinal tonerin kullanılması gerekmektedir. Dolum tonerler yazıcılarda hasarlara neden olmaktadır. Kullandığınız yazıcının hem uzun ömürlü hem de kaliteli bir çıktı vermesini istiyorsanız, orijinal toner kullanmanız gerekmektedir. Dolum toner kullanan yazıcıların çıktıları genellikle silik ve şeritli olmaktadır. Ayrıca çıkardığı kağıtları da yazıcıya sıkıştırmaktadır.

Kullandığınız yazıcı kartuşun veya tonerin kaliteli olmasını istiyorsanız, orijinal toner kullanmanız tavsiye edilmektedir. Fiyatı diğer dolum ve muadil tonerlere oranla pahalı olsa da anlaşmalı firmalar dahilinde satılıp doldurulmaktadır. Bu da hem sizlere güven sağlamakta hem de muhatap bulmayı kolaylaştırmaktadır. Muadil toner, her ne kadar orijinal tonere eşdeğer olsa da yazıcınızın sağlığı açısından, yazıcı firmalarının kendi ürettikleri ürünü kullanmak gerekir.

Yazıcı kartuşlar, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılmaktadır. Kartuşların içindeki mürekkepler bittiğinde yeniden doldurulması sağlanmaktadır. Bu işlem, standartlara uygun olarak yapıldığı takdirde inkjet yani mürekkep püskürtmeli yazıcılar sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

Yazıcı kartuşu 4 renkten oluşmaktadır. Siyah kartuş, sarı kartuş, mavi kartuş ve kırmızı kartuştur. Aldığınız kartuşların yazıcınız ile uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Yazıcı kartuşu çeşitleri çok farklı modellerde sunulmaktadır. Yazıcınıza uymayan bir kartuş kullanamazsınız. Bu, yazıcınıza ciddi oranda zarar verebilir.

Ayrıca inkjet yazıcılara bitmeyen kartuş da eklenmektedir. Bitmeyen kartuş, yazıcının kartuşlarına ayrı olarak tank sisteminin bağlanmasıdır. Bu tank sistemi, yazıcıya zarar vermeyecek şekilde hortumlar ve kartuş bağlantıları takılarak yapılmaktadır. Tanklı sistem yazıcının dışında kalmaktadır.

Tankların hortumları sayesinde yazıcı, içindeki kartuşlara bağlanarak işlemleri gerçekleştirmektedir. Bitmeyen kartuşlarda mürekkep tankları şeffaf renktedir. Kullanan kişiler, tankın içerisindeki mürekkep seviyelerini görebilmektedir. Böylelikle mürekkeplerin azaldığını ve bittiğini bu şekilde takip edebilmektedirler. Bu tür yazıcıları kullanan kişiler kartuş dolum seti alarak yazıcı kartuşu dolum işlemlerini kendileri yapabilmektedir.

Avansas’ta Hangi Marka Kartuş Çeşitleri Bulunur?

Yazıcı çeşitleri çoğaldıkça kartuş çeşitleri de çoğalmaya başlamıştır. Yazıcı markaları ile aynı marka kartuş kullanılması önerilse de yazıcı kartuşu fiyatlarının fazla olması durumunda muadil marka kartuşlar da kullanılabilmektedir. Avansas kartuş kategorisinde Canon, HP, Epson ve Brother markalarına rastlamak mümkündür.

Kartuş seçerken ve alırken bazı özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Öncelikle yazıcı markası ile uyumlu olmalıdır. Baskı kapasitesinin mutlaka dikkate alınması da önemlidir. Alacağınız yazıcı kartuşun türü de mutlaka bilinmesi gerekenler arasındadır. Kartuş fiyatları marka ve modellere göre değişkenlik göstermektedir. Avansas farklı özelliklerdeki yazıcı kartuş markalarını sizlere sunmaktadır. Bu markalar şu şekildedir:

Canon Kartuş

Canon markası kendi çapında ispatlanmış, ünlü bir markadır. Tüm ürünleri kusursuz olan Canon kartuş, 780 sayfaya kadar kaliteli baskı yapabilmektedir. CMYK olarak adlandırılan mürekkep, renk seçenekleri olarak mavi, sarı, kırmızı ve siyah şeklinde olmaktadır. Ayrıca avansas.com adresinde Canon muadil yazıcı kartuşu çeşidi de bulunmaktadır.

HP Kartuş

Hp kartuş, yazıcınızdan yüksek verim elde etmek için kullanabileceğiniz kaliteli bir kartuş markasıdır. Yazıcınızla aynı marka kartuş kullanmanız oldukça faydalıdır ve genellikle bu yöntem önerilmektedir. HP kartuş, oldukça net ve yüksek kalitede çıktılar almanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca HP kartuşlar çevre dostudur ve %70 oranında geri dönüşüme sahiptir. HP yazıcı kullanıyorsanız markaya ait kartuşu kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca HP yazıcı kartuşun muadil kartuş seçeneği de bulunmaktadır.

Epson Kartuş

Dünyanın önde gelen markalarından biri olan Epson tarafından üretilen yazıcı ve kartuşlar, uzun ömürlü olduğu kadar kaliteli bir yapıya da sahiptir. Epson kartuşun canlı renklerdeki mürekkebi sayesinde istenilen tüm renkli baskılar net ve kaliteli bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yazıcı kartuşların kaliteli olması düzgün bir şekilde yazıcının yazdırmasını sağlamaktadır. Ayrıca Avansas’ta Epson markasının muadil kartuşları da bulunmaktadır.

Brother Kartuş

Brother kartuş ile modelin farklılığına bağlı olarak 300 sayfadan 2400 sayfaya kadar çıktı alabilirsiniz. Uzun ömürlü bir kullanım sürdürmek isterseniz Brother marka yazıcınıza aynı markanın yazıcı kartuşunu kullanabilirsiniz. Brother kartuş uzun süre kullanılmasa bile mürekkebinde kurumalar meydana gelmemektedir. Ayrıca Brother marka kartuşların Avansas’ta muadil ürünleri de satılmaktadır.

Avansas’ta Bulunan Kartuş Modelleri Kaliteli ve Uzun Ömürlü müdür?

Kartuş modelleri, marka ve teknik özellikleri açısından farklıdır. Tek kullanımlık kartuşların, yazıcı markalarınız ile aynı marka ve özellikte olmaları gerekmektedir. Kartuş modelleri aynı özelliklere sahip olamayabilir. Fakat Avansas’ta bulunan yazıcı kartuş modelleri hem uzun ömürlü hem de kalitelidir. Bu kaliteyi ve kullanım ömrünü artırmanız için yapmanız gereken en önemli seçenek, yazıcınız ile aynı marka kartuşları tercih etmenizdir.

Tekrar doldurulan yazıcı kartuşlar, hem baskı kalitesinin düşmesine sebep olmakta hem de yazıcınıza ciddi zararlar vermektedir. Avansas’ın sunduğu markalar; Canon, HP, Epson ve Brother marka kartuşlardır. Ayrıca bu markaların muadil kartuşları da kategorilerimizde mevcuttur.