Mutfak Temizlik Ürünleri

Toplam 261 sonuç
BunlarıBiliyor muydunuz?

Tonerlerin, mürekkebi toz halinde püskürttüğünü ve modeline göre 6000 sayfaya kadar çıktı verebildiğini biliyor muydunuz?

İyi Bir Mutfak Temizliği İçin Nasıl Malzemeler Tercih Edilmelidir?


İnsanı ferahlatan, hijyen sağlayan ve tamamlandığında konforu artıran en önemli aktivitelerden birisi temizliktir. Mutfak temizliği ise, özellikle hijyen sağlamak açısından çok önemlidir. İyi bir mutfak temizliği içinse, kullanılacak mutfak temizlik malzemelerinin önemi büyüktür.

Her şeyden önce, mutfak temizlik malzemeleri sağlıklı olmalıdır. Sağlığa zararlı kimyasallar içeren mutfak temizlik malzemeleri, uzun vadede cildinizi yıpratabilir ve genel sağlığınıza zarar verebilir. Bu sebeple, mutfak temizlik malzemeleri almadan önce, mutlaka sağlığa zararlı kimyasallar içerik içermediğine bakmanızı öneririz. Örneğin Avansas’ta satılan ürünler, sağlığınıza zararlı kimyasallar içermezler.

Bununla birlikte; mutfak temizlik ürünleri, kalıntı bırakmamalı, ağır kokular içermemeli ve iyi temizlik sağlayıp mikropları yok edebilmelidir. Özellikle bulaşık deterjanı ve yüzey dezenfektanı söz konusu olduğunda, kalıntı bırakmama, içerdiği kimyasallar ve hijyeniklik büyük önem taşımaktadır.

Mutfak Temizlik Malzemeleri Nelerdir?


Mutfak temizliği söz konusu olduğunda, birçok mutfak temizlik malzemesinin kullanılması gerekmektedir. Örneğin mutfak tezgah temizliği ile mutfak dolap temizliğinde kullanılan malzemeler birbirinden farklıdır.

Aşağıda en olmazsa olmaz mutfak temizlik malzemesi çeşitlerini bulabilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı


Mutfak temizlik malzemeleri arasında bulaşık deterjanının önemli bir yeri vardır. Gıda ile ilişkili olduğu için sağlığa direkt olarak etki edebilmektedir. Mutfak temizliği söz konusu olduğunda, tezgah , bardak, tabak , kullanılan materyal ve takımların temizliğine özen gösterilmelidir. Deterjanlarla beraber yardımcı ürünler de ( parlatıcı , yağ sökücü vb. ) kullanılmalıdır. Bu mutfak temizlik malzemeleri seçilirken de insan sağlığına zararlı olup olmadığına ve kalıntı bırakmadan iyi temizlediğine mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca mutfak temizlik malzemeleri genel olarak ve bulaşık deterjanı özelinde mutlaka ölçülü kullanılmalıdır. Fazla kullanımı sağlığa zarar verebilecek kalıntılar bırakma ihtimalini artırırken, az kullanımı da temizlik açısından olumsuzluklar doğurabilir.

Bulaşık Süngeri


Mutfakta en dikkat edilmesi gereken mutfak temizlik malzemelerinden birisi de bulaşık süngeridir. Bakteri, virüs, kir ve pas ile mücadele edebilmek için en önemli silahımız bulaşık süngeridir. Bu sebeple bulaşık süngeri temizliğine de ayrıca dikkat edilmelidir. En çok bakteri virüs muhafaza etme riski olan mutfak temizlik malzemesi olarak başta gelmektedir. Kullanın yoğunluğuna göre 2 - 3 gün aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir ve her bulaşık sonrasında iyice temizlenerek ve durulanarak muhafaza edilmelidir.

Olmazsa olmaz bir mutfak temizlik malzemesi olan süngerin çeşidi de önemlidir. Örneğin ağır kirler için sert yüzeyli, hafif kirler için yumuşak yüzeyli bulaşık süngeri mutlaka bulundurulmalıdır. Bu sayede daha etkili bir bulaşık temizliği sağlanabilir. Bulaşık süngerinin tırtıklı yüzeyler de kullanımı önerilmez. Kurumuş yüzeylerde kir çıkartmak için bulaşık süngeri yerine bulaşık teli veya fırçası kullanılmalıdır. Sanayi tipinde ise büyük ölçekli makinelerin kullanımı yaygındır. Bu makinelere bulaşıklar konulmadan önce bulaşık süngeri ile kaba temizliği yapılabilir.. Mutfak temizliğinde hijyen sağlama işi genellikle bulaşık süngeri ile başlar ve devam eder. Bunlara ek olarak, bulaşık süngerlerinin dolap temizliği ve tezgah temizliği gibi amaçlarla kullanılması yanlıştır.

Yüzey Dezenfektanı


Mutfak temizliğinde yüzey dezenfektanları, yemeklerin olmadığı bölümlerin ve tezgahların temizliğinde kullanılır. İçeriğindeki formül ile yüzeyi bakteri ve virüs gibi zararlı mikro canlılardan arındırır ve korur. Yüzey dezenfektanın kullanımı ile beraber kullanılan bez de temiz ve canlı olmak zorundadır. Kullanılan bezin lifleri ölmemiş , yüzeyin pisliğini temizleyecek kalibrede olmalıdır. Mikrofiber bezler bu anlamda iyi bir örnektir. Dolaplar, tezgahlar, reyonlar ve zemin için farklı bezler kullanılmalıdır. Her bir yüzeyin temizlik bezi farklı olmalıdır. Bunu kolaylaştırmak için her yüzey için farklı renkte bir bez seçimi yapabilirsiniz.. Aynı şekilde silinecek yüzeylerin yapısına göre farklı yüzey dezenfektanları mevcuttur. Tahta yüzeyler için , demir yüzeyler için , cam yüzeyler için ve genel kullanım için farklı içeriklerde yüzey dezenfektanları kullanılması gerekmektedir.

Peçete ve Dispenser


Bir diğer önemli mutfak temizlik malzemesi ise peçetedir. Hem bir kişisel hijyen ürünü olarak hem de mutfak temizlik malzemesi olarak hayatımızda geniş yer kaplamaktadır. Anlık müdahalelerde kullanılan peçeteler kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Dispenser içerisinde kullanılan peçeteler iki kişinin bir peçeteye dokunmasını da engellediği için özellikle salgın döneminde büyük önem taşımaktadır.. Ayrıca dispenser, peçetelerin kuru ve temiz bir yerde muhafazasını sağlamaya ve peçeteleri de düzenli almaya yardımcı olur.

Doku itibari ile peçeteler suyu iyi çekmelidir. Kullanımına göre 2 - 3 katlı peçetelerin kullanımı mutfak temizlik ürünlerinde olmalıdır. Z katlama peçete olarak da geçen peçeteler masalar da peçetelik ile kullanılır. Dispenser peçeteler ısıya duyarlı olarak kullanılır. İki ve birden fazla kişinin peçeteye dokumması engellenmiş olur. Kullanılan peçetelerin kalitesi mutfaktaki temizlik değerini gösterir. Bir peçetenin, bir zeminden başka zemine kullanılmaması çapraz bulaşmayı engeller. Peçeteler kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır. Çevrede olması, mikropların üremesi ve yayılması açısından risk teşkil eder.

Kağıt Havlu


Mutfak temizlik malzemesi olan kağıt havlu için de, peçeter için söylenler yine geçerlidir. Kağıt havlu özel bir hazne içerisinde mutfakda sabitlenmiş olmalıdır. Kullanmak için alttan çekmeli olarak kullanılır. Bazı mutfak gereçlerinin kaba temizliği yapmak için de kullanılır. Kağıt havlular çoklu kullanıma açık olan bir mutfak temizlik ürünüdür. Hemen her yerde kullanıma müsaittir. Sıcak ve nemli ortamda kalmamalıdır. Kaldıkları takdirde kağıt havlunun dokusu bozulabilir. Mutfak ortamı sıcaklığından dolayı bakteri ve virüs üremelerine müsait olduğu için de, bu virüsler ve bakteriler kullanılan yüzeylere yayılmış olurlar. Mutfak dezenfeksiyonunda kullanıma uygun bir mutfak temizlik malzemesidir. Kullanılan kağıt havluyu da tek bir yüzey de kullanılmak gerekir. Çapraz bulaşma, mutfak temizliğinde gözle görülmeyen ve sıklıkla ihmal edilebilen önemli bir unsurdur.

Mutfak ve Tezgah Temizlik Ürünleri


Mutfak ve tezgah temizliği, bir evin ya da iş yerinin en önemli alanlarından birisidir. ÖZellikle hijyen anlamında da en riskli bölgelerdir. Bu alanlarda kullanılacak mutfak temizlik malzemesi özenle seçilmeli ve dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle işyerlerinde ön plana çıkan hijyen sağlama konusu, işyerinin kalitesi, çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyeti açısından da önem taşır.

Bu sebeplerle, kaliteli mutfak temizlik malzemesi kullanılması, düzenli olarak malzemelerin temini ve değiştirilmesi ile doğru kullanım büyük taşır. Avansas markalı mutfak temizlik malzemesi ve Avansas çatısı altında satılan diğer markaların ürünleri, işinizi kolaylaştımanın ve sağlığınıza zarar vermeden hijyen sağlamanın yanı sıra, ekonomik olmalarıyla da ön plana çıkarlar.

Özellikle bulaşık ve tezgah temizliği gibi sürekli yapılan işlerde, doğru malzemeleri seçmek kadar, bu malzemeleri doğru kullanmaya da dikkat etmenizi öneriyoruz.

Çöp Torbası


Çöp kutusu mutfak içinde gıdaya uzak yerlere konumlandırılmalıdır. Gıdadan ne kadar uzak ise o kadar iyidir. Çöp kutusuna takılan çöp torbaları rengine göre ayrı olacak şekilde ayrılmalıdır. Siyah , mavi , sarı ve kırmızı çöp torbaları farklı çöpler için ayrılmıştır. En büyük tehlike sınıfı olan çöpler içerisinde bir çok hastalığı barındırır. Taşınması aşamasında eldiven ve maske kullanılması gerekir.

Tüm atıklar içerisinde saklandığı için, gıdadan uzak tutulmasının yanı sıra, çöp torbasının kalitesi de oldukça önemlidir. Örneğin kokulu çöp torbaları, çöpten kaynaklanan kötü kokuları önleyebilmektedir. Bununla birlikte çöp torbasının kolay yırtılmaması, dayanıklı ve kalitesi olması da, çöplerin ortaya saçılmaması, hijyeni tehlikeye atmaması ve sıvı sızdırmaması açısından önemlidir.

Eldiven


Mutfakta hijyenin sağlanması için ellerin ve saçların temizliği önemlidir. En çok çevreye temas eden organ olan ellerin hijyenik tutulmasını sağlamak adına bulaşık eldiveni ve muayene eldiveni tercih edilmelidir. Ayrıca koronavirüs (Covid-19) döneminde dışarıda da sıklıkla muayene eldivenleri tercih edilmektedir.

Bu eldivenlerin kullanılması, ellerin temiz kalmasını sağlamasının yanında, mutfak temizlik malzemesi tarafından ellerinden zarar görmesi de engellenmiş olur.

Avansas Markalı Mutfak Temizlik Ürünleri Nelerdir?


Özellikle uygun fiyatlı, kaliteli ve sağlığa zarar vermeyen mutfak temizlik malzemesi arayanlar için üretilen Avansas markalı mutfak temizlik ürünleri aşağıdaki gibidir.

  • Avansas Bulaşık Deterjanı
  • Avansas Çöp Torbası
  • Avansas Kağıt Havlu
  • Avansas Yüzey Temizleyici Krem
  • Avansas Peçete ve Dispenseri