Gramajlı Fotokopi Kağıtları

Toplam 3 sonuç

 

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Gramajlı Fotokopi Kağıtları

Kullanım amacına göre fotokopi kağıdı gramajları değişmektedir. Genelde bürolarda günlük kullandığımız A4 – A3 yazıcı kağıtları 70 – 80 gr. arası değişiyor. Uzak doğu ülkeleri genellikle 70 gr. kağıt tercih ederken, Türkiye de ağırlıklı olarak 80 gr. kullanılıyor. Buna tamamen kullanıcı alışkanlığı diyebiliriz çünkü uzak doğuda kullanılan yazıcılar ile Türkiye de kullanılanlar arasında bir fark yok buna rağmen kağıt seçimleri değişiklik gösteriyor. 70 - 75 gr. kağıtlar ile haliyle bir çok şeyden tasarruf sağlanabiliyor ve yazıcılarda sıkışma yaşanmıyor. Baskı kalitesi ise 80 gr. kadar performans vermeyebilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var ki oda 80 gr. altında olan fotokopi kağıtlarının üzerinde gramaj bilgisi yazmadığıdır. Bu durumda kağıdın 80 gr. altında olduğunu unutmayın!

Bunların haricinde nispeten daha sık kullanılan 250 gr. ‘a kadar yazıcı kağıtları bulunur. Buna göre ; 40 - 170 gr. arası kağıt, 170 - 600 gr. arası karton ve +600 gr. mukavva olarak adlandırabiliriz. Örnek verecek olursak, gazete kağıtları yaklaşık 45 gr./m2 olurken, kartvizitler 300 gr./m2 civarındadır.

Genelde 200 gr. civarı kağıtlar renkli ve kaliteli baskı alınmasında kullanılır. İnşaat firmaları bitmiş projelerin modellerini bu kağıtlara basarken, sağlık kuruluşları ise yüksek kalite medikal görüntüleri bu kağıtlara basar.