Su Isıtıcıları

Toplam 4 sonuç

Aradığınız ürünü bulamadınız mı?

Formu doldurarak aradığınız ürünü bize iletin, sizin için ürünü bulalım.

Teşekkürler, ürün talebiniz alınmıştır.

Su Isıtıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Su ısıtıcılar, geleneksel yöntemlerde olduğu gibi ocak ve odun ateşi kullanmaktan ziyade bir ısıtma elemanı kullanarak su ısıtan cihazlardır. Isıtma elemanı, elektrik enerjisini ısıya dönüştüren donanımların genel adıdır. Elektrik, söz konusu ısıtma elemanının içinden geçerken dirençle karşılaşır ve bunun etkisiyle elemanı hızlı bir şekilde yüksek ısıya ulaştırır.

Isıtma elemanının göründüğü ve görünmediği iki farklı elektrikli su ısıtıcı sistemi vardır. Daldırma prensibi ile üretilen modellerde, ısıtma elemanı metal borulu bir bobin olarak sürahi biçimindeki, kazan rolündeki parçanın içinde görünür ve su ile doğrudan temas halindedir. İkinci sistemde ise ısıtma elemanı, ürünün daha kolay, daha güvenli ve daha temiz kullanılması amaçlanarak bir taban plakasının altına gizlenir.

Su ısıtıcılar için bir ayrım konusu da kullanım tipidir. Kablolu ve kablosuz olarak tanımlanan iki tür vardır. Kablolu su ısıtıcıları tek parçadır ve hareket ettirmek için güç kablosunu prizden çekmek gerekir. Kablosuz olarak tanımlanan modellerde ise ürün genellikle iki parçadır. Bu iki parçayı sürahi benzeri bir pişirme kabı ve fiş bağlantısı sağlayan besleme kablosuna sahip temas ekipmanı oluşturur. Bu iki parça, bir soket yardımı ile yekpare halde kullanılır. Pişirme kabı devreden ayrılarak rahatlıkla hareket ettirilebildiği için bu modellere kablosuz denir.

Mutfak gereçleri ya da küçük ev aletleri kategorisine dahil edilen su ısıtıcı, kettle olarak da adlandırılır. Üretim malzemesi cam, plastik ya da paslanmaz çeliktir. Paslanmaz çelik ve cam gövdeye sahip modellerin kulp ve kapakları da plastik malzemeden üretilir. Kapaklar; ısıyı kabın içinde tutacak, buharlaşmayı azaltacak ve sıçramayı önleyecek şekilde dizayn edilir. Cihazın sağlıklı çalışması için gerekli minimum ve maksimum su miktarı, ürün üzerinde gözle görülür biçimde belirtilir.

Kullanımı oldukça basittir. Su ısıtıcının içine ihtiyaç duyulan miktarda su konur ve güç düğmesine basılır. Su kaynadığında kettle, güç düğmesini pasif hale getirir. Bu noktada kapağın kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Kapağı açık olduğu takdirde cihaz suyun kaynadığını algılamaz ve güç düğmesi pasif hale gelmez. Bu durumda sürekli kaynamadan dolayı su buharlaşır ve susuz kalan cihaz yanarak kullanılamaz hale gelir.

Marka ve model çeşitliliğinin çok olması göz önünde bulundurularak her ürünün kendine özgü bir çalışma prensibi olduğu unutulmamalıdır. Üzerine uygun boyutlarda bir demlik de eklenen kettle, çaydanlık ya da çay makinesi olarak da tasarlanabilir. Çay makinesi olarak üretilen cihazlar farklı bir kullanıma sahiptir ve kullanım kılavuzu dikkatle incelenmelidir.

Su Isıtıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Su ısıtıcı gibi elektronik aletler, satın almadan önce araştırma gerektirir. Özellikle kullanım amacı yiyecek ve içeceklerin tüketimi ile doğrudan ilişkili olan ürünlerde daha fazla hassasiyet gösterilmelidir. Dolayısıyla kettle satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kalitedir. Elbette kettle fiyatları da seçimi doğrudan etkiler. Fakat ilk sıraya bütçe değil sağlık konmalıdır ve bütçeye uygun ürün, kaliteli markalar arasından seçilmelidir.

Kapasite (lt)0,5 - 1,51,5 - 2,52,5 ve üzeri
Güç (W)1000 ve altı1000 - 24002400 ve üzeri
Üretim MalzemesiPlastikMetal/ÇelikCam

Kapasite

Su ısıtıcı satın almadan önce kullanım amacı belirlenmelidir. Kullanım amacından yola çıkarak da satın alınacak ürünün hangi boyut ve kapasitede olması gerektiğine karar verilebilir.

Günlük kullanım için genellikle 1 ile 2 litre arasındaki küçük su ısıtıcı modelleri idealken geniş aileler ve iş yerleri için 2,5 ve 3 litre gibi geniş kapasiteli modeller tercih edilebilir. Ev içi kullanımda su ısıtmanın yanı sıra çay demlemek de amaçlanıyorsa, çaydanlık işlevi bulunan modeller incelenebilir. Daha küçük kapasiteye sahip mini su ısıtıcılar ise seyahat sırasındaki su ihtiyacını karşılamak için oldukça kullanışlıdır.

Güç

Farklı güçlere sahip kettle modelleri de bulunduğundan dolayı satın almadan önce bu özelliği de incelemek faydalıdır. Daha güçlü su ısıtıcılar, suyu daha hızlı ısıtır. 1000 ile 3000 Watt arasında değişen güç seçenekleri ile kettle kapasitesi de göz önünde bulundurularak suyun ne kadar sürede kaynayacağı hesaplanabilir, doğru seçim de bu doğrultuda yapılabilir.

Üretim Malzemesi

Satın almadan önce üretim malzemesini incelemek ve bu malzeme hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Ürünün üretim malzemesi kullanım ömrünü belirleyen faktördür. Ayrıca sağlıklı olması konusunda da belirleyicidir.

Plastik su ısıtıcıların sağlıksız olduğu düşünülse de söz konusu plastiğin özelliklerine bakılarak bu durum daha net anlaşılabilir ve sağlıklı plastiklerin kullanıldığı ürünler tercih edilebilir. Görsel zevk ve dekoratiflik ön planda tutulduğunda ise ihtiyacı cam su ısıtıcılar karşılar. En çok tercih edilen malzemenin paslanmaz çelik olmasının sebebi, kırılma riskinin daha az, kullanım ömrünün ise daha fazla olmasıdır.

En İyi Su Isıtıcı Markaları Nelerdir?

Kettle satın alırken ürünün markası da belirleyici faktör olarak kabul edilmelidir. Tercih edilecek markalar araştırılmalı, üretim prensipleri ve kullanım ömürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Marka bilinirliğinden ziyade ürün performansı ön planda tutulmalıdır. Söz konusu markanın benzer ürünleri de incelenmeli, karşılaştırma yapıldıktan sonra satın alınacak ürün belirlenmelidir.

Sinbo Su Isıtıcı

Sinbo, yerli malı kullanmak isteyen kullanıcılara hitap eden bir markadır. Sinbo su ısıtıcı modelleri arasında öne çıkan birkaç ürün vardır. En çok tercih edilenlerden biri SK 8007 kablosuz su ısıtıcıdır. Özgün tasarımı ve kablosuz olmasıyla ön plandadır. Sinbo kettle seçeneklerinden SK 7338, cam malzeme tercih edenlere hitap ediyor. Portatif bir kettle ihtiyacı bulunanlar için ideal olan SK 7371 ise araç içi kullanıma uygundur.

Philips Su Isıtıcı

Hollanda merkezli Philips, Türkiye’de sıklıkla tercih edilen bir markadır. Philips su ısıtıcı modelleri Daily Collection serisi ile piyasadadır. HD4646/20 plastik, HD9350/90 metal, HD9348/58 ise paslanmaz çelik malzemeli Philips kettle modellerindendir. Ayrıca çay makinesi işlevi bulunan ürünleri de mevcuttur.

Su Isıtıcı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Su ısıtıcı, bakıma ihtiyaç duyan bir elektronik üründür. Kaynayan su ile birlikte kireç ortaya çıktığı için iç kısım kireçle kaplanır ve bu durum, sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Bu durumu önlemek amacıyla kettle düzenli aralıklarla, kireç çözücü etkisi bulunan deterjan ve maddelerle temizlenmelidir.

Cihaz içinde yeterli miktarda su bırakmak da bir çeşit bakım sayılabilir. Örneğin termos kullanımı alışkanlık haline gelmişse ve cihaz içinde kaynayan su bir termosa aktarılıyorsa, cihaz sıcak ve susuz bir şekilde bırakılmamalıdır. Bu durum tabanın yanmasına sebep olacağı için soğuk su eklenmeli ya da yıkanarak yerine kaldırılmalıdır.

En Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Su Isıtıcıları Nereden Satın Alınır?

Kettle satın alırken pek çok faktör göz önünde bulundurulsa da en önemli etken fiyatıdır. Dolayısıyla kaliteli ve uygun fiyatlı bir ürün aramak gerekir. Marka ve model çeşitliliği bakımından zengin olan Avansas’tan, ihtiyaç duyulan ürün uygun fiyatlarla satın alınabilir. Aynı zamanda avantajlı kampanyalardan da yararlanılabilir.

Su Isıtıcı Fiyatları Ne Kadardır?

Su ısıtıcı fiyatları pek çok farklı etken göz önünde bulundurularak belirlenir. Dolayısıyla fiyat araştırması yaparken geniş aralıklara denk gelmek olasıdır. Su ısıtıcı fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan ve fiyat değişkenliğine sebep olan etkenler şöyle sıralanabilir:

  • Üretim malzemesi
  • Kapasite
  • Isıtma hızı ve güç
  • Spesifik özellikler
  • Markanın fiyat politikaları