Avansas Mesafeli Ticari Satış Sözleşmesi

AVANSAS MESAFELİ TİCARİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

 1. 1. TARAFLAR
  1. 1.1. (SATICI) AVANSAS: Ünvanı :
   1. AVANSAS OFİS MALZEMELERİ TİC. A.Ş.
   2. Adres : Kısıklı Mah. Ferah Cad. No:10 Kat: 4-5-6-7 Üsküdar 34692 İstanbul / Türkiye
   3. Telefon : 444 20 22
   4. Faks : 0 216 365 78 02
   5. Mersis No : 0104099613200001
  2. 1.2. ALICI:
   1. Adı soyadı : ……………………………………
   2. Firma Adı : ……………………………………
   3. Adresi :……………………………………
   4. Telefon: …………………………………… / Email: ……………………………………
 2. 2. SÖZLEŞMENİN KONUSU VE KAPSAMI
  1. 2.1. İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’NIN AVANSAS’a ait www.avansas.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yapacağı ürünün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. Bu belge yukarıda zikredilen taraflar arasında, AVANSAS’ın hizmetlerine erişim için online olarak üyeleri onayına sunduğu sözleşme yerine geçmek üzere akdedilmiştir. AVANSAS’ın sipariş için sunması sebebi ile ALICI tarafından online olarak aksi metinler onaylansa dahi taraflar arasında işbu sözleşme hükümleri geçerli olacaktır.
  2. 2.2. İşbu Sözleşme’de açıkça zikredilen hak ve yükümlülüklerin mahiyeti ve/veya atıf yapılan mevzuat hükümleri Tüketici mevzuatına dahil olsa dahi taraflar, tacir olduklarından bahisle bu hususların işbu sözleşme tahtında uygulanmayacağı iddiasında bulunamaz. Bu hususlar dışında taraflar, ticari alım satımlarda geçerli olan Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve burada sayılmayan genel hükümlere tabi olup, tüketicinin korunması hakkındaki kanun taraflar tacir ve esnaf olduklarından, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmelikleri uygulanmaz.
 3. 3. SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLER
  1. 3.1. Ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, rengi, vergiler dâhil satış bedeli aşağıda belirtildiği gibidir.
  2. 3.2. ÜRÜN BİLGİLERİ :

   Ürün Adı KDV Hariç Birim Fiyat KDV Hariç Toplam Tutar KDV Oranı
   .....
   ..... ..... .....
  3. SATIŞ BEDELİ : ……………………………………
  4. KARGO BEDELİ : ……………………………………
 4. 4. TESLİM YERİ VE ZAMANI
  1. 4.1. Teslimat Bilgileri :
  2. Teslimat Adresi:
  3. Teslim Edilecek Kişi:
  4. Fatura Adresi :
  5. 4.2. ALICI tarafından bedeli tam ve eksiksiz olarak ödenen ürünler, ödemenin tamamlanmasından sonra ALICI’NIN yukarıda belirtmiş olduğu adrese kesin bir süre sayılmamakla birlikte 1 iş günü içerisinde ancak İstanbul dışı veya istisnai hallerde 7 iş gününe kadar teslim edilecektir. Siparişi verilen ürünlerin stoklarda olmaması durumunda AVANSAS, durumu 1(bir) iş günü içerisinde ALICI’ya bildirir. Ayrıca AVANSAS varsa ilgili ürünün muadili hakkında ALICI’ya bilgi verir. Bu halde taraflar, siparişi iptal etmekte serbesttir. Ancak siparişi verilen ürünlerin stoklarda olmaması veya ALICI’NIN teslimat adresini değiştirmesi gibi nedenlerden dolayı süresi içerisinde teslim edilemeyen ürünlerden AVANSAS sorumlu tutulamaz.
  6. 4.3. AVANSAS, ALICI’NIN vermiş olduğu teslimat adreslerini doğrulamakla ve kontrol etmekle yükümlü değildir. ALICI’NIN vermiş olduğu adrese yapılan teslimattan ALICI sorumlu olup 3. Kişi/Kurumlara yapılan teslimat işbu sözleşme belirtilen sürelerin uzaması ve teslimatın yapılmamış olması anlamında yorumlanmaz ve ALICI’NIN işbu sözleşmeden kaynaklanan sorumluluklarını kaldırmaz.
 5. 5. ÖDEME
  1. 5.1. ALICI, Sipariş etmiş olduğu ürünlere ait bedeli ve aksi ayrıca kararlaştırılmamış ise gönderim masraflarını tam ve eksiksiz olarak AVANSAS hesabına ödemeyi taahhüt eder. ALICI, ödemeyi kredi kartları ve banka kartları ile yapabileceği gibi, havale/EFT ve kapıda nakit ödeme yöntemiyle de yapabilir.
  2. 5.2. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde AVANSAS, ALICI tarafından sipariş edilen ürün/ürünlere ilişkin bedelin kendi hesabına geçmesi ile birlikte ilgili siparişi 2 iş günü içinde işleme alır. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde yaşanabilecek gecikmelerden AVANSAS sorumlu tutulamaz.
  3. 5.3. ALICI, aksi belirtilmedikçe satın alma sırasında firması ve fiyatı belirlenen kargo / ulaştırma ücretini ayrıca AVANSAS’a ödemek zorundadır. AVANSAS, standart dışı boyutlarda veya ağırlıklardaki ürün gönderimlerinde ya da kargo / ulaştırma bölgesi dışında kalan yerleşim yerlerine yapılan gönderimlerde ekstra kargo / ulaştırma ücreti talep etme hakkına sahiptir.
 6. 6. MADDE 6: KOŞULSUZ İADE GARANTİSİ
  1. 6.1. ALICI, satın aldığı ürünleri teslim tarihinden itibaren 14 gün boyunca, AVANSAS’a kolayca iade edebilir. ALICI, iade ve değişim işlemleri için www.avansas.com adresinden Siparişlerim sekmesi altından iade edilecek ürün/ürünler adetleriyle birlikte işaretlenmeli ve iade nedeni belirtilmeli ve iade/değişim formunu düzenleyip AVANSAS’a elektronik ortamda veya posta yoluyla ulaştırmalıdır. Web sitesi üzerinden alınan İade/Değişim Kodu AVANSAS’ın belirlediği kargo firmasına ürünlerin teslimi sırasında verilmesi durumunda AVANSAS taşıma bedelini karşılamaktadır. Avansas’ın belirlediği kargo firması dışında ya da websitesinden oluşturulmayan bir kod ile gönderilecek iade ürünlerin tamamına ait taşıma bedeli ALICI’ya aittir.
   Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 15. Maddesindeki istisnalar çerçevesinde cayma hakkı kullanılır ve Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) iade edilebilmesi için ambalajlarının açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları gerekir. İade talebinde bulunan ürün/ürünlerin kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ya da hasar görmemiş olması gerekmektedir. İade edilmek istenen ürünün tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile beraber gönderilmesi gerekmektedir.
   İade edilecek ürüne ait hediye olarak verilen promosyonlu veya kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.
   Taşıma sırasında hasarlandığı için iade talebinde bulunulan ürün/ürünler için kargo firmasına teslimat sırasında hasar/durum tespit tutanağı tutturulmalı, web sitesine bu tutanak yüklenmelidir.
   Teknik kategori ürünlerinin iadesinde ayıp/kusur ya da kullanıcı hatasından dolayı değer kaybı tespiti markalara ait yetkili departman ya da firmalar tarafından yapılmaktadır. ALICI bu raporları kendi temin ederse web sitesine yükleyebilir ya da ürün ile beraber AVANSAS’A gönderebilir. ALICI bu raporları AVANSAS’In temin etmesini talep ederse AVANSAS, ürünün kendi deposuna ulaşmasını takiben 21 iş gününe kadar raporu temin etmekle sorumludur.
  2. 6.2. ALICI, iade edilen ürünler için, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı +KDV) şeklinde iade faturası ya da iade irsaliyesini mükellefiyet durumuna göre iade dekontunu da ürünlerle birlikte göndermek yükümlülüğü altındadır.
   İade faturası, iade irsaliyesi ya da iade dekontu düzenlenmemesi durumunda AVANSAS 3 gün içinde ürün/ürünleri taşıma masrafını ALICI karşılayacak şekilde geri gönderme hakkına sahiptir.
  3. 6.3. AVANSAS tarafından döneme ve sipariş miktarına bağlı olarak verilen promosyon ve hediyeler de ürünle birlikte ALICI tarafından aynen iade edilmelidir.
   Satın alınan ürünün sipariş sırasında yararlanılan kampanya koşulları ürün/ürünler iade edildiğinde sağlanamıyorsa sipariş sırasında verilen indirim tutarı iade tutarından düşülür.
  4. 6.5. Kredi Kartı yapılan ödemelerde iade bedeli kullanılan kredi kartına iade edilecek olup, bankalardan kaynaklanan gecikmelerden AVANSAS sorumlu tutulamaz.
   EFT/Havale ödemesi ile yapılan alışverişe ait para iadesi web sitesi üzerinden iade /iptal talebi başlatıldığında ALICI tarafından sisteme girilen IBAN’a yapılır. IBAN’ın tam ve eksiksiz olması ALICI’nın sorumluluğundadır.
  5. 6.6. Ürün/Malların iadesinde vergi usul kanunu ve yönetmelik hükümleri saklı olup ALICI VE AVANSAS İşbu hükümlere riayet etmekle mükelleftir.
 7. 7. MADDE 7: AYIPLI ve EKSİK MALLARDA UYGULANACAK USUL
  1. 7.1. ALICI, Sipariş etmiş olduğu ürünlerin teslimi sırasında ayıp ve eksiklik kontrolü yapmakla mükelefftir.
  2. 7.2. ALICI, Teslim edilen ürünler içerisinde açıkça görülen bir ayıp olması halinde 2 gün içerisinde derhal durumu AVANSAS’ a ihbar edeceğini aksi halde teslim edilen ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.
  3. 7.3. ALICI, teslim edilen ürünlerde açıkça görülmeyen (gizli) ayıplara karşı denetim ve kontrol yükümlülüğünü sağlayacağını, teslim tarihinden itibaren 8 gün içerisinde ürünlerde bir ayıp tespit etmesi halinde derhal AVANSAS’a ihbar edeceğini aksi halde ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.
  4. 7.4. ALICI, Ayıp ihbarı ile birlikte Siparişlerim alanından iade işlemlerini başlatarak ” ürünü teslim almış olduğu şekli ile tam ve eksiksiz olarak AVANSAS’a göndermekle mükelleftir.
  5. 7.5. AVANSAS, Usulüne uygun olarak yapılan ihbar ve ürünün teslimi ile birlikte gerekli kontrolleri yaparak ALICI’nın beyanlarında haklı olduğunun anlaşılması halinde ayıplı ürünü değiştirerek ALICI’ya tüm masrafları karşılamak üzere, yeni ürünü teslim eder veya ayıplı ürünün bedelini iade eder.
  6. 7.6. ALICI’nın, İade etmiş olduğu ürünün stoklarda kalmaması ya da benzeri nedenler ile ayıpsız ürün ile değiştirme imkânı olmadığı halde AVANSAS ürün bedelini ALICI’ya faiz ödemeksizin iade edeceğini beyan eder. Bu durumda ALICI iade faturası kesmek ve AVANSAS’a ulaştırmak zorundadır.
  7. 7.7. Kredi Kartı yapılan ödemelerde iade bedeli kullanılan kredi kartına iade edilecek olup, bankalardan kaynaklanan gecikmelerden AVANSAS sorumlu tutulamaz.
   EFT/Havale ödemesi ile yapılan alışverişe ait para iadesi web sitesi üzerinden iade /iptal talebi başlatıldığında ALICI tarafından sisteme girilen IBAN’a yapılır. IBAN’ın tam ve eksiksiz olması ALICI’nın sorumluluğundadır.
  8. 7.8. Ürün/Malların iadesinde vergi usul kanunu ve yönetmelik hükümleri saklı olup ALICI VE AVANSAS İşbu hükümlere riayet etmekle mükelleftir.
  9. 7.9. ALICI, Satın almış olduğu ürünün kurulum/destek gerektirmesi halinde sadece yetkili servis tarafından müdahale edilmesi gerektiğini bildiğini aksi halde yetkisiz kişilerce yapılan müdahale nedeni çıkabilecek her türlü sorun/uyuşmazlıkta AVANSAS’ı sorumlu tutamayacağını kabul ve beyan eder.
 8. 8. GİZLİLİK
  1. 8.1. AVANSAS tarafından ALICI’ya üyelik sırasında sunulan, ‘kredi kartı bilgilerinin AVANSAS tarafından saklanması’ seçeneğinin ALICI tarafından kabul edilmesi halinde, ALICI buna rıza gösterdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Söz konusu bilgiler AVANSAS tarafından yasal amaçlar dışında kullanılmayacak, diğer üyelerle paylaşılmayacak olup, AVANSAS tarafından gizli tutulacaktır.
  2. 8.2. ALICI, kredi kart bilgilerinin, banka ve hesap bilgileri ile bunlara ait şifreleri 3.kişilerle paylaşmasından kendisi sorumludur, AVANSAS herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
  3. 8.3. TARAFLAR, iş bu sözleşme gereği birbirleri hakkında elde ettikleri ticari sırları 3. Kişilerle paylaşmamakla yükümlü olduğunu, aksi halde doğacak zararlardan sorumlu olduğunu kabul beyan ve taahhüt ederler.
  4. 8.4. ALICI, iş bu sözleşmeyi imzalamakla AVANSAS’a ait www.avansas.com adresli internet sitesinde yer alan gizlilik sözleşmesini ve KVKK dokümanlarını ve KVKK bilgilendirmesini okumuş ve kabul etmiş sayılacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 9. 9. MÜCBİR NEDENLER
  1. 9.1. Genel seferberlik, grev, deprem, sel, satıcının barındırma, lojistik, ulaşım ve veri tabanında meydana gelebilecek arızalar/kesilmeler/ürün bedellerinin sistem hatası nedeniyle gerçek fiyatından farklı görünmesi ve benzeri gibi nedenler mücbir neden olarak kabul edilecektir. Bu durumda AVANSAS İşbu sözleşme ile yüklenmiş olduğu edimleri tek taraflı olarak yerine getirmekten ödenen bedelin iadesini yaparak tazminatsız olarak kaçınabilir.
  2. 9.2. Mücbir nedenin 20 günden fazla sürmesi halinde ALICI işbu sözleşmeyi fesih ederek bedelin iadesini talep etmek hakkına sahiptir.
 10. 10. SÖZLEŞMENİN FESHİ
  1. 10.1. AVANSAS, Sipariş edilen ürünlerin stokta bulunmaması, ALICI’nın ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve ALICI’NIN İşbu sözleşmede belirtilen adresine teslimat yapılamaması halinde sözleşmeyi tek taraflı ve tazminatsız fesih etme hakkına sahiptir. Bu durumda AVANSAS, eğer ALICI tarafından ödeme yapılmışsa ürün bedelini ALICI’ ya aynı ödeme yöntemi yoluyla iade edecektir.
  2. 10.2. Sözleşmenin ALICI’NIN kusuru nedeni ile fesih edilmesi halinde teslimat masrafları ALICI’YA aittir.
  3. 10.3. ALICI, AVANSAS’ın İş bu sözleşmeden kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği takdirde bildirim yaparak 14 gün içerisinde üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmesini talep edecektir. Bildirime rağmen AVANSAS’ın yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde ALICI İşbu sözleşmeyi fesih ederek ürün teslim edilmiş ise ürünü iade ederek, iade faturası kesmek şartıyla ödenen bedelin iadesini isteyebilir. AVANSAS’ın kusuru nedeni ile fesih halinde ürün teslimat ve her türlü masraf AVANSAS’a aittir.
  4. 10.4. ALICI tarafından ödeme yükümlülüğü tam ve eksiksiz gereği gibi yerine getirilmemişse AVANSAS’ın işbu sözleşmeyi fesih ve malın tesliminden kaçınma hakkı mahfuzdur.
 11. 11. BİLDİRİMLER VE DELİL SÖZLEŞMESİ
  1. İşbu Sözleşme tahtında Taraflar arasında yapılacak her türlü yazışma, mevzuatta sayılan zorunlu haller dışında, e-mail aracılığıyla, sms veya telefon ile arama olarak yapılacaktır. TARAFLAR arasında doğan/doğabilecek her türlü ihtilafta AVANSAS’ın ticari defter, kayıt ve belgeleri ile bilgisayar, faks kayıtlarının, mikrofilmlerinin, e-posta yazışmalarının H.M.K md. 193 gereğince kesin delil hükmünde olacağını ALICI ve AVANSAS gayrikabil-i rücu kabul, beyan ve taahhüt etmektedir.
 12. 12. MADDE 11: YETKİLİ MAHKEME
  1. TARAFLAR, İş bu sözleşmeden kaynaklan uyuşmazlıklarda İSTANBUL ANADOLU MAHKEMELERİ VE İCRA DAİRELERİ’nin yetkili olduğunu kabul ederler.
  2. İşbu sözleşme ALICI’NIN ödeme yapmasından önce taraflar arasında elektronik ortamda düzenlenmiş ve onaylanmıştır.
  3. SATICI: AVANSAS OFİS MALZEMELERİ TİC. A.Ş.
  4. ALICI: ........................................
  5. Tarih: ........................................
 13. Aşağıdaki hususlar yalnızca tacir olarak sayılamayacak olanlar ve evde nihai kullanım olmak üzere yalnızca tüketici (tacir, şahıs şirketi dahil ticari vasfı) olanlar için geçerlidir:
  1. Tüketici Cayma Hakkı ve iade prosedürü:
  2. 1. Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve ilgili mevzuat olmak üzere başta mesafeli sözleşmeler yönetmeliği taraflar arasında uygulanacağından ilgili mevzuatlarda düzenlenen hükümler taraflar arasında yürürlükte olacaktır. Bu çerçevede nadir olarak Tüketici tarafından alım gerçekleşirse bu halde;
  3. 2. Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.
  4. 3. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin on dört gün içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin işbu sözleşmenin kurulması ile bilgilendirilmiş olup, işbu sözleşme bilgilendirme belgesidir.
  5. 4. Cayma hakkı süresi, malı teslim aldığı/teslim aldı kabul edildiği gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.
  6. 5. Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, EK’te yer alan formu kullanabileceği gibi cayma kararını bildiren açık bir beyanda da bulunabilir. Tüketicinin bu formu doldurabilmesi veya cayma beyanını gönderebilmesi için avansas.com internet sitesi üzerinden formun doldurulması VE belirtilen iade koşullarının (işbu sözleşmenin 6. Maddesinde sayılan) sağlanması gerekmekte olup, formun ve iade edilecek ürünlerin AVANSAS’a AVANSAS OFİS MALZEMELERİ TİC. A.Ş Tavşanlı Mah. D100 Karayolu Cad. no:52 Gebze/Kocaeli adresine ulaşmasından sonra mail yoluyla veya sesli iletişim yollarıyla cayma talebi veya iade talepleri için dönüş yapacağını bilmekte ve kabul etmektedir. Bu maddede geçen cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
  7. 6. Cayma hakkının veya iade talebinin kullanımında, Avansas’ın iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz.
  8. 8. Cayma hakkının istisnaları
  9. Tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:
  10. 8.1. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.
  11. 8.2. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  12. 8.3. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  13. 8.4. Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
  14. 8.5. Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
  15. 8.6. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.
 14. YETKİLİ MERCİİLER:
  1. İş bu Mesafeli Satış Sözleşme ile ilgili çıkacak ihtilaflarda; her yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen değere kadar Alıcı’nın yerleşim yerindeki ürünü satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki İl veya İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki ihtilaflarda ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.